A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Başarı Hikayeleri 

Takı Tasarımcısı Sabrina Fresko
Yazdır Arkadaşına Gönder    
HAYATINDAKİ HERŞEYDEN İLHAM ALAN VE İLHAM ALDIĞI HER ŞEYİ TAKIYA DÖNÜŞTÜREN MOBİUS USTASI 

Sıkıldığınızda ya da motivasyonunuzu kaybettiğinizde neler yapıyorsunuz?

Hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum, boş zamanım bile olmaz mutlaka bir şeyler yaparım, dinlenmek için heykel yaparım, yazı okurum.
Burası bir apartman katıydı ve ben tasarladım. Bir saniye bile boş durmuyorum. Mutlaka her gün yapacağım üreteceğim bir şeyler var. Yazın Asos'tayım 25 senedir ve orada volkanik taşlar var onları topluyorum ve herkese ayrı bir tasarım yapıyorum. Poliolu bir insan var olan kaslarına daha çok yüklendiği için 8 saat uyku ve dinlenme ona yetmiyor. Bunu mutlaka hepimiz yaşıyoruz. Polio zorlu bir süreç ancak üstesinden gelebiliyorum.
En zor şey bir şeyi başlattıktan sonra pof diye balon gibi sönmemek böyle bir şeyi sürdürmek çok zor birşey. Bunu devam ettirmek istiyorum. Bir defa yapılan bir şeyin talebinin gelmesi lazım üretmeye devam etmek için. Bir konuyu bitirip diğerine kolaylıkla geçebiliyor olmak lazım. Amerikadan gelenler bile çok başka bir şey yapıyorsunuz diyor.Çok değişik şeyler var diyorlar. Şuana kadar yapılmamış formları yapıyorum. Yaptığım şey çok zor bir şey bunun devam etmesini diliyorum.
Çalışma hayatınızda hiç mobing, ayrımcılık ve önyargılarla karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız kısaca özetleyerek bu süreçlerle nasıl başa çıktınız?
Hiç karşılaşmadım, bunu insan kendi yaratır. Sizin davranışınızda bu duygu yoksa insanlar bunu size yükleyemez.
Çalışma hayatınızda prensip ve olmazsa olmaz dediğiniz kurallarınız var mı? Bize anlatabilir misiniz?
 Severek çalışmak, dürüstlük.
Şimdi de çalışmalarınızdan uzaklaşarak bize boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizden ve hobilerinizden bahsedebilir misiniz?
Simya Galeri’de gerçekleştirdiğim sanat seminerlerini izlemek, takı ve heykel çalışmalarım, edebiyat, müzik, sergi, müze gezmek, seyahat etmek, hobilerim.
Ailenizin başarınızdaki yeri ve öneminden bahsedebilir misiniz?
Annem bu konunun baş artisti… Tek kelimeyle mükemmel bir insandı ve yaptığı en önemli şey bana hiçbir şekilde ayrıcalıklı davranmamaktı.
Çalışan ve başarılı bir kişi olarak engellilerin istihdamda hak ettiği yeri alması için sizce neler yapılmalı?
Öncelikle şehirlerimizi düzeltmeli ve engelleri ortadan kaldırmalıyız. Engel, engeli yaratanların sorunu. Kolaylıkla kullanabileceğimiz ortamların, binaların, kısacası şehirlerin yaratılması lazım, ondan sonra herkes beceri ve istekleri doğrultusunda çalışabilir. Tabii önyargıların da törpülenmesi gerek.
Röportajımızın keyifle sonuna doğru gelirken sizden gelecekle ilgili planlarınızı da öğrenebilir miyiz?
Gelecekte de şu anda yapmakta olduğum şeylere devam etmek istiyorum. Sanatla yoğrulmak, İstanbul’un çeşitli üniversitelerinden gelen harika hocalarımı dinlemek, heykel ve takılarımı tasarlamak, bu konuda atölye çalışmaları yapıp öğrenmek isteyenlere yepyeni bir olanak sağlamak…
Son olarak Türkiye'nin ilk Engelliler İnsan Kaynaklar ve Kariyer Portalı Engelsizkariyer.com aracılığı ile engelliler ve işverenlere bir mesajınız var mı?
Engelli diye nitelendirdiğimiz insanlar engelleri oranında başka beceriler geliştirmiştir mutlaka. Bunların ortaya çıkabilmesi için önyargısız ve rahat ortamlar gerekir. Bir kere ortaya çıktılar mı engel önemsiz bir plana itilir.  Kişinin özelinin dışında başkalarının sorunu olmaktan çıkar. İşverenlere bu ortamı sağlayabilmeyi öneririm. Aslında bu herkes için geçerli bir durumdur. Sorularınızla beni de düşünmeye sevk ettiğiniz için teşekkür ederim.

Röportaj: Mehmet Kızıltaş

 
önceki sayfaya git
  Önceki
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."