A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilerle 360 Derece İletişim kitabı çıktı. Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Etkileşim 

Yazdır Arkadaşına Gönder    
Engellilere Destek Olmak 

 

Engellilerin karşılaştıkları en önemli problemlerin başında önyargı, negatif bakış açısı, yanlış davranışlar ve kişilerin algılamalarıdır. Bazen bu tutumlar, iyi niyetli kimseler tarafından yapılan kaba ve düşüncesiz eylemler ile sonuçlanan kasıtsız yanlış anlamalar meydana getirmektedir.

 

Genel Öneriler:

·          Engellileri daima sizin yardımınıza muhtaç oldukların nitelemeyin ve düşünmeyin. Her zaman harekete geçmeden önce sorun.

 

·          Kişi ile göz teması kurun ve onunla arkadaşları aracılığı ile değil direkt olarak konuşarak iletişim kurun.

 

·          Engelli bir kişiye farklı bir davranış, hareket ve sözlerden mutlaka kaçının. Tekerlekli sandalyedeki birisini 'yürüyüşe davet etmekte' ya da görme engelli bir kişiye 'ne demek istediğinizi' anlayıp anlamadığını sormakta bir sakınca yoktur.

 

·          Engellilere karşı, herhangi birisine gösterdiğiniz saygı ve ilgiyle davranın.

 

·          Herkes gibi engellilerinde ihtiyaç duyabileceği yada isteyebileceği temel bilgileri ulaşılabilir şekillerde hazır hale getirin. Örneğin: az görme engeli olan birisine okuma problemi varsa sunacağınız bir yazı yada dosyayı büyük baskı, Braille alfabesi veya elektronik formatlarda hazırlayarak daha kolay bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

 

·          Uygun etkinlikler için, engelli kişiler kendilerine uygun yerleşim arasında ilişki kurabilsinler diye onlara rehberli bir tur teklif edin. Oryantasyon aynı zamanda herhangi bir potansiyel engeli ve tüm acil çıkışları tespit etmelidir.

 

 

© COPYRIGHT 2008 ENGELSİZ KARİYER, All Rights Reserved. Engelsizkariyer.com'daki özel haber ve yazıları kaynak göstermeden izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır...

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."