A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilerle 360 Derece İletişim kitabı çıktı. Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Etkinlikler 

İstihdamda Engelliler ve Önyargılar
Yazdır Arkadaşına Gönder    
Seminer/Buluşma Daveti: 'İş Dünyasında ÖNYARGILAR Engelliler İçin Kalkacak, Herşey Değişecek' 

15. İnsan Kaynakları Zirvesi’nde Engelsiz Kariyer’den bir ilk daha.

Zirveye 3. kez katılan ve 2. kez  İnsan Kaynakları sektörüne yön veren, farkındalık ve profesyonel yaklaşım metodları kazandırarak engellilerle ilgili yeni açılımlar kazandıran Engelsiz Kariyer seminer ve buluşmalara bu yıl bir yenisini daha ekledi.

Bu yıl Zirvenin birinci gününde ‘İş Dünyasında Önyargılar Engelliler İçin Kalkacak Herşey Değişecek’ başlıklı seminerde birbirinden değerli konuklarla önemli konuları gündeme taşıyacak.

A.Einstein’ın ‘Bir insanda ÖNYARGIYI parçalamak, atomu parçalamaktan zordur.’ dediği gibi önyargılar, engellilerin iş hayatını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. ‘İşverenlerin engelliler hakkındaki önyargıları yetersiz ve hatalı bilgilere dayanmaktadır. Bu durum uygunsuz etkileşimler oluşturarak engellilerin iş hayatında ve toplum içinde eşit yaşam koşullarına sahip olmalarını olumsuz etkilemektedir.’ Mehmet Kızıltaş
 
Engelli istihdamında önyargısız bir iş dünyası; engellilerle başarılı, verimli ve birlikte mutlu bir hayatın kendisidir.
 
Önyargı: dışlama + duyarsızlık + ötekileştirme + bencillik = Ayrımcılık
Engelli çalışanlar hakkındaki önyargılar, her zaman engellilerin iş hayatında, insan kaynakları profesyonelleri, yöneticiler ve çalışma arkadaşları tarafından farklı/öteki olarak tanımlanmalarına neden olmaktadır. İş dünyasında en üst kademeden en alta kadar engelli çalışanın farklı olarak görülmesi, engelli adayın kendisini kabul ettirme, herkes gibi kendisinin de yapabileceğini kanıtlama ve ilişki kurmakta hiç zorlanmadığını ispatlamak için diğer çalışan bireylerin gösterdiğinden çok daha büyük bir çaba harcamasına neden olmaktadır.
 
Engelli bireyin iş bulma sürecinde, önyargılar nedeniyle engelsiz bireye göre çok daha fazla çaba harcaması gerekiyor.Ayrıca engellinin çalışma süreci içinde kendini ispatlaması ve kendisi hakkındaki önyargıların ortadan kalkması için sürekli insanların kafalarında taşıdıkları bir çok soruya da cevap vermek zorunda kalıyor. Bütün bu çabalar, karşılaştığı önyargı ile başa çıkmasını sağlasa da iş yerinde ki devamlılık, verimlilik ve başarıyı olumsuz etkileyen sebeplerdir.
 
Önyargısız eşit iş fırsatı başarıyı getirir
Engellilerin istedikleri ise; iş dünyasında eşit fırsatlar ve iş olanaklarının fark gözetmeksizin sunulması. Örneğin bir araştırmaya göre çekingenlik ve önyargılarını yenen ya da önyargısız eşit iş fırsatı sunan işletmelerde engellilerin diğer çalışanlara göre; işlerine zamanında geldiklerini, iş bırakma ihtimallerinin daha az olduğunu, iş sorumluluğunun maksimum olduğunu, daha çok iş bilincine sahip olduklarını ve işverene daha çok kazandırdıkları gözlenmiştir.
 
Moderatör            : Mehmet Kızıltaş I Engelsiz Kariyer Kurucusu
Konuşmacılar     : Süleyman Akbulut I Yazar / Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği Başkanı
                                  Çağrı Doğan I Ses Tek / Ürün Geliştirme Yöneticisi
Yer                         :  L. Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli B Salonu
Saat                       : 15.50
Tarih                      : 14.04.2010
 
Düzenleyen         : Engelsizkariyer.com I Engelliler İnsan Kaynakları Ve Kariyer Portalı.
Destekleyen        : Eventus - Management Center Turkey I 15.İnsan Kaynakları Zirvesi.
 
Not: Kurumsal ve bireysel destek isteyen, hizmetlerimizi yakından tanımak ve bilgi almak isteyen herkesi fuar standımızda bekliyoruz.
 

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."