A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Projeler 

Yazdır Arkadaşına Gönder    
'Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi' 

Kayseri'de Avrupa Birliği (AB) hibe programları kapsamında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfının (ZİÇEV) yürüteceği 'Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi' başladı.

Projenin tanıtımı için ZİÇEV Kayseri Şubesi'nde tören düzenlendi. Vali Yardımcısı İbrahim Halil Çomaktekin, insanların merhamet ve şefkat duygularına sahip olduklarını, bu duyguları üst noktada tutarak engellilerin görmezden gelinmemesi gerektiğini belirtti. Engellilere acımak yerine, onları topluma kazandırmanın önemine dikkati çeken Çomaktekin, şöyle konuştu: "Engellilerimizi görmezden gelemeyiz ama onlara acıyarak değil, onları toplum ile entegre şekilde ayakta kalabilmelerini sağlayarak, onlara karşı görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Bu nedenle bu tür projeler son derece önemlidir."

ZİÇEV Genel Müdürü Tomris Misar, vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye'de engellilere yönelik özel eğitimin 1960'lı yıllarda başladığını hatırlatan Misar, 1982'de vakıf haline gelen kurumlarının 15 rehabilitasyon merkezi ile 2 bin engelli çocuğa eğitim verdiğini kaydetti. Zihinsel engellilere kendi kendine yetebilme becerisi kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Misar, AB programlarından yararlanılarak projeler ile bu amaca ulaşmayı ve ailelerin eğitim düzeyini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Proje Koordinatörü Şükran Bekarlar projenin içeriği hakkında bilgi verdi. Kurumda eğitim gören zihinsel engelli çocuklar tarafından sema gösterisi ve mini tiyatro Oyunu sunuldu. Projesinin 14 yaş üzerinde zeka seviyesi 40'ın üzerinde olan 25 zihinsel engelli eğitime tabi tutulacak. 118 bin 178 euro bütçeli proje ile zihinsel engelli çocuklara takı tasarım, ahşap boyama ve galoş üretimi gibi alanlarda kurslar verilecek. Kocasinan Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile ortaklaşa yürütülecek projede, ayrıca 50 anne ve baba da zihinsel engellilerin eğitimi konusunda eğitilecek.
Kaynak: Yasadikca.com

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."