A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Engellilerle 360 Derece İletişim kitabı çıktı. Daha fazla bilgi ve satın almak için tıklayınız.
Hızlı İş Ara:         

Soru & Cevap 

Sizden Gelen Ve Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları
Yazdır Arkadaşına Gönder    
Sorular & Cevaplar 

SSK'lı ve Bağ-Kur'lu engellilerin sosyal güvenlik kapsamında yaşadıkları problemler, emeklilik, malüllük, prim borçları ve daha bir çok konuda merak edilen bir çok konuda sizlerden gelen sorulara uzmanlar yeni yasal düzenlemelere göre cevap veriyor.

Soru:
Bağ-Kur 'lu engelliler için Sosyal güvenlik reformu neleri değiştirdi?
 
Cevap:
Özellikle SSK'dan engellilerin emekliliği ayrı bir yasayla düzenlenmişti, ayrı hükümleri vardı. Bu anlamda onlar yaşa tabi değillerdi. Fakat ne yazık ki Bağ-Kur'lu olan yani şirket ortağı olan esnaf olan özürlüler için erken emeklilik diye bir şey söz konusu değildi. Onlar sanki normal vatandaşlarımız gibi düşünülerek 9000 gün ve yaşa bağlı olarak emekli olabiliyorlardı. Fakat 5510 sayılı kanun onları da tıpkı özürlü SSK'lılar gibi tıpkı engelli veya kanunu ismiyle sakat kadrosuyla işe girmiş memurlar gibi yaşa bağlı olmadan belli süre prim ödeme şartıyla erken emekli olma hakkı getirdi. Bu Bağ-Kur'lulara getirilmiş en önemli avantajlardan birisi. Onlarda artık özürlü raporlarıyla SSK'lılar ve memurlar gibi erken emekli olabilecekler. Memurlardan da eğer sakat kadrosuna girmemiş ise doğuştan engelli dahi olsa memurların erken emekliliği söz konusu değildi. Fakat bu da artık bu yasayla kaldırıldı. Önceden raporu olmasa dahi memur olduktan sonra rapor almış dahi olsa bu kişilerin de engelli kadrosuyla yaşa bağlı olmadan erken emeklilik imkanı da getirmiş oldu.
 
Soru:
Memur olan ve %40 özürlü raporu olan 1960 doğumlu bir engellinin 13 yıl 10 ay 7 gün Bağ-Kur'a ödenmiş primi olduğunda ne zaman emekli olabilir?
 
Cevap:
Bu kişi Bağ-Kur'lu olduğu için artık emekli olma hakkı var. Belirttiği rapor oranı %40 olanlar da kanun gereğince 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 gün ile emekli olabiliyorlar. Verilen süreyle zaten 4680 günü fazlasıyla doldurmuş olduğundan ne zaman isterse ve dilekçe verirse o anda Bağ-Kur 'dan özürlü olarak erken emekli olma hakkını elde etmiş oluyor.
 
Soru:
1963 doğumlu işitme ve konuşma engelli ev hanımıyım. 1997'den bu yana isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalı olduğum için ne zaman emekli olabilirim?
 
 
Cevap:
Engellilik oranı %40-49 arasında olan bir engelli 18 yıllık sigortalılık süresi en az 4680 gün ile 2015 yılında emekli olabilir. %50-59 arasında ise 16 yılda yani 2013 yılında emekli olabilecek. Ancak engelli oranı %60 ve fazlasıysa 15 yıllık sigortalılık süresi 3960 günde emekli olabilecek.
 
Soru:
1 Ekim 2008'den önce işe giren Bağ-Kur 'lu engelliler ne gibi değişikliklerle karşı karşıya?
 
Cevap:
 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girmesinden itibaren iki kesimin yüzü güldü. Bunlardan ilki işverenler diyebileceğimiz Bağ-Kur'lular, ikincisi ise engelliler oldu. Yeni yasayla engelli kadrosuyla işe başlayan memurlarla engelli kadrosunda olmamasına rağmen memur olmadan önce %40 ve daha fazla oranlarda raporu olanların 15 yıllık yani 5400 günlük süreyle emekli olması sağlandı. Ayrıca en az % 40 oranında doğuştan engelli olduğunu belgeleyen kamu görevlilerine yaşlılık aylığı bağlanırken sonradan özürlü olanlara da erken emeklilik hakkı getirildi. Böylece % 50-59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 5760, %40-49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 6480 gün prim bildirilmiş olması kaydıyla emekli olabilecekler. Bağ-Kur sigortalı engelliler de yeni yasa sayesinde SSK'lılar gibi erken emeklilik hakkına sahip oldu. 

 
yukarıya git
Yukarı
sonraki sayfaya git
Sonraki  


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."