A-  A+ A  |  Erişilebilirlik Anasayfam Yap Anasayfam Yap   Favorilerime Ekle Favorilerime Ekle Siteyi Öner Siteyi Öner 
Duyuru: Adesso Yazılım Kampı'na başvuru ve detaylar için hemen tıklayın!
Hızlı İş Ara:         

Projeler 

Yazdır Arkadaşına Gönder    
Organik Oyuncak Fabrikası Projesi 

Samsun'da engellilerin kurduğu organik oyuncak fabrikasında, Osmanlı'dan kalma organik oyuncaklar üretiliyor.

 

Türkiye'de örnek ve ilk projelerden biri olan organik oyuncak fabrikası, Samsun Valiliği öncülüğünde Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi tarafından Tekkeköy ilçesinde bin metrekare alan üzerine kuruldu. Engellilerin istihdamına katkı sağlamak, çocuk engellilerin eğitiminde önemli yer tutan oyuncakların üretilmesi, katkı maddesi olmadan üretilecek oyuncaklarla çocukların sağlıklı gelişimine katkıda bulunulması, eski Türk oyuncaklarının yeniden hayat bulması gibi amaçları bulunan proje kapsamında, özellikle Osmanlı döneminde çocukların kullandığı çeşitli oyuncaklar, günümüzün modern oyuncakları ağaç işlemelerle organik bir şekilde üretiliyor.  

 

Ağaç kakan, kukla, çeşitli hayvan figürleri, topaç gibi oyuncaklar geçmiş tarihimize ait oyuncaklar yine engellilerin usta ellerinden üretilerek günümüze taşınıyor. Engellilerin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan, fiyatları ise 1 ila 10 TL arasında değişen ağaç oyuncaklar 7 kişilik ekip tarafından üretiliyor.

 

Proje Hakkında Detaylı Bilgiler:

PROJE KONUSU :

İnsan sağlığına ve çevreye dost ekolojik ürünler tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. Bu yüzden insan sağlığına ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren ekolojik ürünlere büyük bir talep bulunmaktadır. Dünya ülkeleri yılda 25 milyar dolarlık ekolojik ürün tüketmektedir. Tüketilen bu ürünler sadece gıda ürünleri ile sınırlı değildir. Kozmetik, tekstil, mobilya, oyuncak gibi sektörleri de kapsamaktadır. Türkiye, organik ürünler konusunda dünyanın en büyük üç ihracatçı ülkesinden biri olmuştur. Tarım Bakanlığının resmi kayıtlarına göre 10 yıl önce 10 bin ton olan üretim miktarı, bugün 300 bin tona ulaşmış ve ekolojik ürün çeşidi artmıştır. Özellikle hedef kitlesini çocukların oluşturduğu oyuncak sektöründe de ekolojik ürünler dünya piyasasında önem arz etmeye başlamıştır. Özellikle bu olgunun artmasıyla birlikte ekolojik oyuncak sektörü ve imalatı ülke ekonomilerinde önemli bir sektör olarak yerini almaya başlamıştır. Ekolojik Oyuncak Üretimi Eğitim Projesi de, yapılan bu tespit doğrultusunda oluşturulmuştur. Hedef kitlesini aktif işgücü piyasasında yer alamayan engellilerin oluştur duğu bu proje ile ; dünyada, ülkemizde ve ilimizde önemli bir pazar payı oluşturan, sürekli gelişme gösteren ekolojik pazarda yer almalarını sağlayacak ekolojik oyuncak üretimi konusunda mesleki eğitim alarak becerilerini geliştirileceklerdir. Böylece İlimizde engellilerin üretime katılarak iş gücüne dahil olmalarının  sağlanması.

 

PROJENİN AMACI :

Engellilik ; Bireyin kendisini ,ailesini,yakın çevresini ve içinde yaşadığı toplumu etkileyen, çözülmesi şart olan bir takım sorunları içerir. Bu sorunların çözümündeki yaklaşımlar;k oruma düşüncesi ile engellileri toplumdan soyutlamaya,onlara acımaya yönelik değil, engellilerin yetenek ve kapasitesini ortaya çıkararak geliştirmeye,toplumsal ve kişisel yaşamı nı kolaylaştırmaya,haklarından insanca yararlanmasını sağlayacak hizmetlerin oluşturulması ve engelliye özgüven kazandırıcı bir şekilde olmalıdır. Tüm dünyada büyük ilgi gören ekolojik ürünler alanında dünyanın üçüncü büyük ekolojik ürün üreticisi konumunda bulunan Türkiye, bu sektöre yönelik ürün çeşitliliğini giderek artırmaktadır. 30 milyon dolayında çocukla geniş bir tüketici kitlesine sahip olan oyuncak sektörünün de yeni, güvenli ve sağlıklı ürün taleplerinin karşılanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle hammadde sorunu bulunmayan ve işsizliğin yüksek olduğu bölgelerde yeni iş sahası olarak sektörün görünür hale getirilmesi önem arz etmektedir.  Ayrıca ekolojik ürünlerin imalatı el emeğinin yoğun olarak kullanılması nedeniyle oyuncak sektöründe özellikle ortopedik engelliler gibi dezavantajlı konumdaki işsizlerin istihdamı ve meslek edinmeleri için bir fırsattır. Bu kapsamda projenin genel hedefi; günümüzde ekolojik ürünlere artan talepler doğrultusunda ilimizde de bu alana yönelik engellilere yeni iş alanları yaratılarak bölge istihdamının artırılmasına katkı sağlamaktır. Özel hedefi ise; Samsun İli merkezinde 15 engellinin ekolojik oyuncak üretimlerine yönelik mesleki eğitim verilerek el becerilerini geliştirmek yoluyla ekonomiye ve işgücüne katılmalarını sağlamaktır. Ekolojik ürünlere karşı artan talep doğrultusunda, normal işgücü piyasasına adaptasyonu zor olan engelli üyelerimizi mesleki rehabilitasyona tabii tutmak ve istihdam oluşturmak.

 

 
yukarıya git
Yukarı


Yukarı Yukarı Site Haritası  |   Hakkımızda  |   Üyelik Avantajları  |   Gizlilik Prensibi  |   Genel Koşullar  |   İletişim  |   Medya
Copyright © 2008 Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
OPTİMUM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ. Türkiye İş Kurumu 42 nolu özel İstihdam bürosu lisansı ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMAYACAK VE MENFAAT TEMİN EDİLMEYECEKTİR."