Engelsiz Kariyer Logo  
'Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi'

Kayseri'de Avrupa Birliği (AB) hibe programları kapsamında Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfının (ZİÇEV) yürüteceği 'Zihinsel Engelli Bireyleri Meslek Edindirme Projesi' başladı.

Projenin tanıtımı için ZİÇEV Kayseri Şubesi'nde tören düzenlendi. Vali Yardımcısı İbrahim Halil Çomaktekin, insanların merhamet ve şefkat duygularına sahip olduklarını, bu duyguları üst noktada tutarak engellilerin görmezden gelinmemesi gerektiğini belirtti. Engellilere acımak yerine, onları topluma kazandırmanın önemine dikkati çeken Çomaktekin, şöyle konuştu: "Engellilerimizi görmezden gelemeyiz ama onlara acıyarak değil, onları toplum ile entegre şekilde ayakta kalabilmelerini sağlayarak, onlara karşı görevlerimizi yerine getirmeliyiz. Bu nedenle bu tür projeler son derece önemlidir."

ZİÇEV Genel Müdürü Tomris Misar, vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye'de engellilere yönelik özel eğitimin 1960'lı yıllarda başladığını hatırlatan Misar, 1982'de vakıf haline gelen kurumlarının 15 rehabilitasyon merkezi ile 2 bin engelli çocuğa eğitim verdiğini kaydetti. Zihinsel engellilere kendi kendine yetebilme becerisi kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Misar, AB programlarından yararlanılarak projeler ile bu amaca ulaşmayı ve ailelerin eğitim düzeyini artırmayı amaçladıklarını söyledi. Proje Koordinatörü Şükran Bekarlar projenin içeriği hakkında bilgi verdi. Kurumda eğitim gören zihinsel engelli çocuklar tarafından sema gösterisi ve mini tiyatro Oyunu sunuldu. Projesinin 14 yaş üzerinde zeka seviyesi 40'ın üzerinde olan 25 zihinsel engelli eğitime tabi tutulacak. 118 bin 178 euro bütçeli proje ile zihinsel engelli çocuklara takı tasarım, ahşap boyama ve galoş üretimi gibi alanlarda kurslar verilecek. Kocasinan Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile ortaklaşa yürütülecek projede, ayrıca 50 anne ve baba da zihinsel engellilerin eğitimi konusunda eğitilecek.
Kaynak: Yasadikca.comwww.engelsizkariyer.com