Temsa, "Çok Değerli Adaylarla Tanışma Ve Çalışma Şansı Yakaladık"

Temsa Skoda Sabancı İnsan Kaynakları & Bilgi Teknolojileri & Sürüdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Erhan Özel, Türkiye'nin ilk engelli istihdamı markası Engelsizkariyer.com'la otomotiv sektöründe yetenekli aday bulmakta zorlandığımız pozisyonlar için çalışmaya başladıktan sonra çok değerli adaylarla tanışma ve çalışma şansı yakaladık. Engelsizkariyer.com’un çok zengin bir özgeçmiş havuzu var. Tüm yetenek havuzu kaynaklarını devreye sokarak çok hızlı bir şekilde pozisyonlarını doldurmanın avantajlarını anlatıyor.

Engelsizkariyer.com'la ilk ne zaman çalışmaya başladınız?

Türkiye’de bu alanda çalışabileceğimiz şirket arayışında iken yollarımız Engelsizkariyer.com ile 2014 yılında kesişti.

Firma olarak engeli olan aday arayışlarınızda hangi zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Ve aday seçimlerinizde yaşadığınız deneyimlerinizi anlatabilir misiniz?

Engelli aday konusunda özellikle ofis pozisyonlarında ve kariyer imkânı sunacağımız pozisyonlarda zorluk yaşıyoruz. Engelli bireylere eşit imkanlar sunmak ve kariyer yapabilecekleri şekilde çalışma ortamı sunuyoruz.

Bu anlamda yetenekli aday bulmakta zorlandığımız pozisyonlar için Engelsizkariyer.com ile çalışmaya başladıktan sonra çok değerli adaylarla tanışma ve çalışma şansı yakaladık.

Bu anlamda mülakatlarda adaylarımızın başarılarına ve yapabileceklerine odaklanıyoruz. Bir gün mülakatımız bitti ve aday, “Bir soru sorabilir miyim?” dedi.

“Görüşme için çok teşekkür ederim, kendimi çok değerli hissettim. Engelli olarak pozisyona başvurdum ama siz benim engelimin ne olduğunu sormadınız” dedi.

“Biz de çalışanlarımızın başarı hikayelerine ve yapabileceklerine odaklanıyoruz. Bu nedenle size tüm adaylarımıza sorduğumuz soruları sorduk” deyince aday ilk defa engeli hakkında görüşmediği bir görüşme deneyimi yaşadığı için teşekkürlerini iletti.

Engeli olan aday işe alım süreçlerinizde firma olarak özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?

Türkiye’de engelli aday konusunda bakış açısının değişmeye ihtiyacı var. Firmalar önceleri yasal mevzuata uygun hareket etmek ve açıklarını kapatmak istiyorlardı. Bunu da yaparken en düşük maliyetle yönetmeye odaklanıyorlardı. Artık tüm şirketlerde bakış açıları çok değişti. Herkes eşit imkanlar sunacakları, tüm pozisyonlar için işe alım yapıyorlar.

Biz tüm adaylarımızı yapamayacaklarına değil başarı hikayelerine odaklanıyoruz. Bu nedenle başarı hikayesi yazmış tüm adaylarımıza eşit haklar sunuyoruz.

Firmanızda engeli olan adayları genellikle hangi pozisyonlarda işe alıyorsunuz

Özel bir ayrım yapmıyoruz. Tüm pozisyonlarımız için işe alım yapabiliyoruz.

Kapsayıcılık, çeşitlilik ve adil-eşitlikçi kültür içinde engeli olan çalışanlarınıza sunduğunuz ayrıcalıklar neler?

Aslında tüm çalışanlarımıza sunduğumuz imkanları engelli çalışanlarımıza da sunuyoruz. Engelli adaylarımız her zaman bizden sadece eşit ve adil bir değerlendirme bekliyorlar. Biz de çalışma arkadaşlarımıza eşit ve adil bir çalışma ortamı sunuyoruz.

Şuanda engelli aday işe alımlarınız var mı? Ve Engelsizkariyer.com aracılığı ile işe alım gerçekleştirdiniz mi?

Evet yakın dönemde Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğümüz için bir alım gerçekleştirdik. Bu alımımız için egnelsizkariyer.com ile çalıştık. Çalışanımızdan son derece memnun olduğumuzu ve güzel bir işbirliği olduğunu söyleyebilirim.

Engelli aday arayışınızda Engelsizkariyer.com'u tercih etmenizi sağlayan en önemli etkenler ve size sunduğu kolaylıklar neler?

Engelsizkariyer.com’un çok zengin bir özgeçmiş havuzu var. Tüm yetenek havuzu kaynaklarını devreye sokarak çok hızlı bir şekilde bu pozisyonu doldurabiliyorlar. Bunun yanında özellikle dijital roller için de aday havuzlarının çok geniş olduğunu söyleyebilirim. Hatta adayları kendileri yetiştiriyorlar. Yaklaşık 10 yıldır birlikte çalışmaktan büyük keyif aldığımız Engelsizkariyer.com ailesine iş birlikleri için teşekkür ederiz.

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z