Resim: The Ankara Oteli Anadolu Salonu'nda 22 firmadan 44 insna kaynakları uzmanları masalarında oturmuş engeli olan adaylarla yüz yüze iş görüşmesi yaptığını gösteren genel resim.

ILO Türkiye Ofisi İş birliği ile düzenlenen “Engelliler ve İşverenler için Farkındalık Eğitimleri ve Engelsiz Kariyer Buluşmaları”

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi tarafından yürütülen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İnsana Yakışır İşlerin Desteklenmesi" Projesi kapsamında,  İŞKUR Özel İstihdam Bürosu Engelsizkariyer.com iş birliği ve Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü’nün destekleri ile düzenlenen “Engelliler ve İşverenler için Farkındalık Eğitimleri ve Engelsiz Kariyer Buluşmaları”, 14 ve 16 Mayıs’ta engelli iş arayanlar ve firma temsilcileri için düzenlenen eğitimlerden sonra, 21 Mayıs’ta Ankara’da engelli çalışan adaylarını insan kaynakları uzmanları ile bir araya getirdi. The Ankara Otel’de düzenlenen Engelsiz Kariyer Günleri kapsamında iş, staj ve yeni bir kariyer fırsatına ulaşmak isteyen 1000’e yakın engeli olan adaylar, özgeçmişlerini hazırlama desteği alarak, 25 firmaların insan kaynakları uzmanları ile yüz yüze iş görüşmesinde buldu.

“Engelsiz Kariyer Buluşmaları”na hem Türkiye ‘de hem de uluslararası alanda faaliyet gösteren toplam 25 şirketten 50’den fazla insan kaynakları uzmanı katıldı. 

ILO Türkiye Ofisi iş birliği ile söz konusu eğitimler ve kariyer günlerini düzenleyen Engelsizkariyer.com, Türkiye’nin engelli istihdamı alanında uzmanlaşmış ilk sosyal girişimcilik markasıdır. 2005 yılından bugüne engelli istihdamında katılımcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir engelli istihdamı politikalarının geliştirilmesi için çalışan Engelsizkariyer.com, hak temelli yaklaşım ile engellilerin işgücü piyasasında yer alması için yenilikçi çalışmalara imza atıyor. Ülkemizde ilk kez 2008 yılında düzenlediği Engelsiz Kariyer Günü ile iş arayan engelli adaylarla engelli çalışan arayışındaki firmaları bir araya getiren girişim, bu sayede farkındalık yaratarak yüz yüze iş görüşmeleri sayesinde birçok engellinin istihdam olanağına kavuşmasına aracılık etti. Bu ve benzeri faaliyetlerle Engelsizkariyer.com, her yıl 600’den fazla engellinin engeline göre değil, yeteneğine göre istihdamına aracılık ediyor. 

Resim: Ankara Engelsiz Kariyer Günü'ne katılan 22 firmadan 44 insan kaynakları profesyonellerinin yan yana durduğu toplu resim.

Engelsizkariyer.com
ILO Türkiye Ofisi iş birliği ile düzenlenen etkinliklerin ilki, 14 Haziran’da Ankara’da “Engelliler için Kişisel Yetkinlik Geliştirme Eğitim Programı” başlığıyla gerçekleşti. 16 Haziran’da ise işverenler, iş koçları, danışmanları ve üniversitelerin kariyer ve engelli birimi yetkililerinin katıldığı “Firmalar için Kapsayıcı İletişim ve Başarılı Engelli Aday Seçme Eğitim Programı” düzenlendi. 21 Mayıs’taki Engelsiz Kariyer Buluşmaları sonrasında aynı çerçevedeki etkinlikler, haziran ayında Adana’da, Temmuz ayında ise Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

ILO Türkiye Ofisi, bu etkinlikleri “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İnsana Yakışır İş Fırsatlarının Desteklenmesi” Projesi kapsamında gerçekleştiriyor. Proje, KfW Kalkınma Bankası aracılığıyla Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü (UİGM) ortaklığında, illerdeki esnaf ve sanatkâr odaları birlikleri ve belediyeler, diğer kamu kurum ve kuruluşları ve paydaşlarla işbirliği içinde yürütülmektedir.

Engelliler, projenin işbaşında eğitim ve kayıtlı istihdama erişimle ilgili uygulanan İşyerinde Mesleki Eğitim ve Gelişim Programı (İŞMEP) kapsamında istihdam ediliyor.  

Daha fazla bilgi için tıklayın: https://www.ilo.org/tr/projects-and-partnerships/projects/gecici-koruma-altindaki-suriyeliler-ve-turk-vatandaslari-icin-insana

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z