Mete, "Engelsizkariyer.com, Kariyer Hayatımın Dönüm Noktası Oldu"

Sami Mete - İstanbul

Allianz Sigorta - Account Management'da IT Ön Yüzünde Çalışıyor.

Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

2021 yılında Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Arkadaşım aracılığı ile Engelsizkariyer.com’u duydum. 2022 yılının mart ayında Engelsizkariyer.com sayesinde “Siemens Dijital Dönüşüm Kampı”na katılma hakkı kazandım. Yaklaşık dört ay mesleki eğitim, altı ay da iş başı programında kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. 1 yıllık Siemens deneyimi sayesinde Allianz’da çalışmaya başladım. Şuanda Account Management olarak IT ön yüzünde çalışıyorum.

İlk iş arayışınız ne kadar sürdü ve bu süreç içinde neler yaşadınız?

Üniversitede mezun olduktan sonra ilk 4-5 ay iş aradım ancak bulamadım. Engelsizkariyer.com aracılığı ile Siemens Dönüşüm Kampı’na katılmak iş ve kariyer hayatımın dönüm noktası oldu. Dünyanın önde gelen firmasında kendimi geliştirme fırsatı yakaladım ve ilk iş deneyimi benim için değerli referans olan kurumsal firmada gerçekleştirdim. İş hayatım, öğrencilikten sonra başlamış oldu.

Şu an ki işinizi nasıl buldunuz?

Engelsizkariyer.com ve Siemens iş birliği ile düzenlenen profesyonel “Dijital Dönüşüm Kampı” sayesinde kendimi hem teknik hem de kişisel eğitimler ve mentör desteği ile geliştirme fırsatı yakalayarak buldum. Engelsizkariyer.com ile tanışmam kariyer hayatımın dönüm noktası oldu.

Engelli adayların iş arayışında dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

Siemens’te dikkat ettiğim kadarıyla insan kaynakları uzmanları ilk olarak yeteneğe bakıyor. Engel grubuna, sadece çalışma ortamında verimliliğimizi arttırmak için erişilebilirlik ve makul uyumlaştırma için ihtiyaç duyduğumuz mimari, dijital ve teknolojik anlamda nasıl çözümler üretmesi gerektiği için hassas bir yaklaşım sergiliyor. Siemens Dönüşüm Kampı gibi projeler meslek ve kişisel yetkinlik kazandırmada çok önemli deneyim kazandırdığı için engeli olan bireyler için bence çok değerli. Her firmada bu profesyonellikte projelerin sayıları her sektör ve firmalarda arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

Engeli olan adaylar, bilişim ya da tüm sektörlerde iyi bir kariyere sahip olmak istiyorlarsa okuldan öğrendikleri ile asla yetinmemeliler. Çünkü iş gücü piyasasında işveren beklentilerini karşılamak için daha fazlası gerekiyor. Sürekli değişim, gelişim ve öğrenmeye açık olmak çok önemlidir. Ücretli ya da ücretsiz eğitim kurslarına katılarak teknik olarak zayıf yönlerimizi hızla güçlendirmeliler. Ayrıca bilişim sektöründe yeterli düzeyde İngilizce bilmenin de çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Eğer Dijital Dönüşüm Kampı’na katıldığımda İngilizcemi geliştirseydim Siemens’te çok daha önemli fırsatlar yakalayabilirdim.

Engelsizkariyer.com’un size sağladığı kolaylıklar ve avantajlar nelerdir?

Yeni mezunken iş bulmak her bireyde olduğu gibi engeli olan birey olarak benim için de zordu. Engelsizkariyer.com’un kapsayıcı engelli iş koçlarının profesyonel desteği ile güçlü bir firmada eğitim ve iş fırsatı ile kariyerimin dönüm noktası olarak güzel bir başlangıç yapmama sebep oldu.

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z