İŞKUR'a Müracaat Ederken Bilmeniz Gerekenler

İş Bulmak İstiyorsanız Önce İŞKUR'a Kaydınız Yaptırınız!

Herkesin ekonomik özgürlüklerini sağlayabilmeleri için öncelikle bir işe sahip olmaları gerekir.  Kamu ve  özel sektörde iş bulabilmeniz için her türlü bilgi ve aracılık hizmetlerini veren kurum Türkiye İş Kurumu'dur.


Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR), 1475 sayılı İş Kanunu'nun verdiği yetki ve görev ile engelli ve herkese iş bulur.  İŞKUR, 50 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinin %3 oranında engelli işçi çalıştırmalarını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk hem devlet hem de özel sektör için geçerlidir. Kamu da engelli çalıştırma oranı ise en az %4 sınırlıdır.

 

Bu oranların üstünde dileyen her firma istediği kadar engelliyi istihdam edebilir. Bunun içinde devlet 2008 yılı içinde aldığı yeni bir kararla işveren üzerindeki vergi yükünü kaldırmak için bazı engelli kadrolarının daha hızlı dolmasına teşvik etmek amacıyla engelli işçilere  vergi muafiyeti getirdi.

 

Sorumluluğunu yerine getirmeyen işverenden 2008 yılı itibari ile her ay çalıştırmadığı her engelli için bin 352 YTL  para cezası kesilmektedir. Bu miktar, her yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 'Yeniden Değerleme Oranı'nda arttırılarak uygulanmaktadır.

 

Bu kanundan yararlanıp çalışmak istiyorsanız önce İŞKUR'a kayıt yaptırmanız gerek
İş aramak amacıyla öncelikle oturduğunuz semtte bağlı en yakın Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR) şube ya da bürosuna şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Kurum, sağlık raporu almanız için sizi tam teşekküllü bir hastaneye yönlendirecektir.  Ayrıca bu raporu almak için devlet hastanesi ve İŞKUR sizden herhangi bir ücret talep etmiyor.

Kuruma kayıt yaptırabilmeniz için sağlık kurulu raporunuz ile birlikte aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmayı unutmayın!

1- Nüfus cüzdanı aslı ya da onaylı örneği,
2- 4 adet fotoğraf,
3- Öğrenim belgesi,
4- Varsa kurs bitirme belgeleri.

Yukarıdaki bilgi ve belgelerle İŞKUR'a başvurunuzu yaptıktan sonra, şartlarınıza uygun bir iş varsa, Kurum sizi hemen ilgili firmaların İnsan Kaynakları yetkililerine yönlendirir. Eğer size uygun bir iş söz konusu değilse sıraya koyarak en uygun iş taleplerinde sizi arayarak yönlendirir.

Size uygun iş olup olmadığını öğrenmek için, iskur.gov.tr 'den ve Türkiye'nin ilk engelliler insan kaynakları ve kariyer sitesi Engelsizkariyer.com'dan öğrenebilirsiniz. 

Kayıtları yapılan veya meslek edindirme kurslarından geçirilen engellilere, Kurumca çalışabilecekleri iş ve mesleklerin durumu, çalışma şartları, işe çabuk girebilmeleri için yapmaları gereken işlemler, kamu kesimi ve özel kesimce ödenen ücretler, tanınan sosyal haklar ve mesleki rehabilitasyon eğitimi, ulaşım imkanları ve benzeri konularda açıklayıcı bilgiler verilir.

UNUTMAYIN!
·         Engelliliğiniz sizin daha düşük ücretle çalıştırma sebebi olamaz!
·         Engelli işçiler, diğer işçiler gibi eşit hak ve imkanlara sahiptir. Yapılan sosyal yardımlardan aynen yararlanırlar!
·         Toplu iş sözleşmelerine sakat işçiler aleyhine hükümler konulamaz! 
Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z