İnternette İş Başvurusu Yapmanın İncelikleri

Bir araştırmaya göre, ABD'de online yapılan iş başvurularının %45'i karşılık görüyor ve başvuranlar görüşme için çağrılıyorlar. Bugün Türkiye'deki büyük grup şirketlerinin hemen hepsi internetten iş başvurusu kabul ediyor.

 

İnternette iş aramak hızlı, pratik ve elbette ki ekonomik. Hem zaman kaybınız az, hem de çok sayıda kariyer sitesinde kendinize yeni seçenekler bulabiliyorsunuz.

 

Online iş başvurusu yaparken en büyük sorun, özgeçmişinizi (CV) doğru biçimde sunmanız. Yurtdışında bazı şirketler İnternet'ten yapılan başvuruları doğrudan bir yazılımla, Applicant Tracking System (ATS) ile eliyorlar. Bu ve benzeri yazılımlar iş başvuru formundaki anahtar sözcükleri ve cümleleri tarıyor ve ona göre insan kaynakları departmanlarına elenmiş sonuçları iletiyor.

Başvuru yaptığınız şirket bu tür bir sistem ya da yazılım kullanmasa bile özgeçmişinizin hazırlanışında çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü özgeçmişiniz online başvuruda sizi takdim edecek ilk ve de belki de tek unsur. Onu okuyup değerlendirecek kişinin de çok zamanı olmayacağını hesaba katarsak, özgeçmişinizin dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerini çok iyi bir biçimde hazırlamanızda fayda olduğunun altını çizmeliyiz.

Öncelikle, hangi şirketlere ve hangi konumlara başvuracağınızı iyi belirleyin ve bir liste yapın. Niteliklerinize uygun olmayan işlere asla başvurmayın. Aynı şirketlere, aynı konumlar için üst üste özgeçmiş göndermeyin.

Başvuru için e-posta kullanıyorsanız, e-posta'nızın spam konumunda olmamasına özen gösterin. Mümkünse hotmail, yahoo gibi adreslerden gönderim yapmayın. Çünkü genellikle bu mail adreslerinden giden mailler spam, bulk ya da junk e-posta olarak gidiyor. Bunlar da zaman zaman sistem tarafından kabul edilmiyor ya da otomatik olarak silinebiliyor.

Kariyer sitelerindeki ilanları düzenli takip edin. Online kariyer sitelerinde özgeçmişiniz hata birden fazla bulundurun ve iş ilanlarından haberdar olmak ve daha hızlı değerlendirme yapmak için kariyer portalı içindeki bireysel üye sayfanızda yer alan iş alarmınızı mutlaka kurun. Size gelecek iş önerilerini değerlendirin.

Eğer online bir başvuru formu yerine e-posta ile başvurma şansınız varsa, onu kullanın. Özgeçmişinizin yanına bir kısa başvuru mektubu ekleyebilirsiniz. Burada da iş geçmişinizi kısaca özetleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi çok süslü bir biçimde tasarlamayın. Çok sade, anlaşılır tasarımları ve word formatını tercih edin. Ya da kariyer portalında yer alan ilanlara doğrudan başvuru yapın. İlana başvuru yaparken uzun ve gereksiz kelimelerden uzak durun kısa, öz ve düzenli olmasına dikkat edin.

E-posta ile başvurmanın tek riski, e-posta'nızın doğru kişiye ulaşmama riski ve e-posta içine iliştirdiğiniz dosyaların (attachment'ların) çeşitli e-posta programlarında kabul görmeme durumu. Bu tür risklere karşı, başvurduğunuz firmanın kurumsal sitesini takip edip, online formlarla başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz.

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z