Hakkımızda

Engelsizkariyer.com; Türkiye’de eğitim, istihdam, erişilebilirlik, ayrımcılığı önleme, kolaylaştırıcı destek teknolojileri ve sağlık gibi her başlıkta adil, eşitlikçi için engelli hakları mücadelesini kitle iletişim araçları üzerinden TRT gibi ulusal TV kanallarında hazırladığı Yaşadıkça Engelliler TV Programı ile 17 yıl boyunca ekranlara taşıyarak milyonlarca izleyiciye ulaşma başarısı gösteren Mehmet Kızıltaş tarafından kurulmuştur.

Engelsizkariyer.com için projelendirme, araştırma ve geliştirme çalışmalarına 2005 yılının ocak ayında başlanmış, site yayın hayatına ise 2008 yılının şubat ayında başlamıştır.

Mehmet Kızıltaş; engelli hakları kapsamındaki -Yaşadıkça Engelliler TV Programı, Yasadikca.com Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi, Engelsizkariyer.com- projeleri ile sosyal girişimcilik yeteneklerini sosyal etki ile en üst düzeye çıkarmak için yenilikçi, sürdürülebilir, kapsayıcı -engelli dostu- işveren markalarının sayısı arttırmak için ulusal ve uluslararası ödüllü engelsizkariyer.com'un sosyal girişimcisidir.

Engelliler alanında ilklere imza attığı projeleri ile sosyal fayda ve sosyal etki odaklı 3 dünya (ABD Kennedy Vakfı Özel Hizmet Ödülü, Brezilya’da Dünyanın Başarılı 10 Genci JCI -TOYP Dünya Ödülü, Avusturya ESSL Vakfı Zero Project tarafında Engelli İstihdamında Bütüncül Yaklaşım ile Yenilikçi Proje Ödülü), 100’den fazla ulusal ödüller gibi sayısız başarıları ile yurt dışında ülkemizi temsil etmiş, Türkiye’nin en başarılı sosyal girişimcileri arasında yer almış olan Kızıltaş, ortopedik engelli birey olarak istihdamda yaşadığı zorlukları kendinden sonraki engeli olan bireylerin ve ailelerinin yaşamaması için engelsizkariyer.com’u kurarak Türkiye’nin ilk kapsayıcı engelli istihdamı markası olmayı başarmıştır.

“Sabancı Üniversitesi Sosyal Yatırım Programı, Sosyal Girişimci Geliştirme Programı, Koç Üniversitesi Yatırıma Hazır Sosyal Girişimciler Projesi” ile ‘Sabancı Vakfı Fark Yaratanı’ seçilerek Türkiye’nin sosyal etkide en başarılı projelerinden biri olarak seçilmiş bu sayede Brezilya Sau Paulo’ da düzenlenen INSEAD sosyal girişimcilik konferansında ülkemizi temsil etmiştir.

Ülkemizde eğitimde ve sosyal hayatta yetersiz, yanlış bilgilerle ön yargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için “Engellilerle İletişim” kavramını, 7. basımı ile büyük beğeni toplamış ve herkesin başucu kitabı olmayı başaran “Engellilerle İletişim” kitabı ile önemli bir rehber kaynağını ülkemize kazandırmıştır. Yine aynı şekilde yenilikçi başlığı ve içerikleri ile “Sosyal Liderlik” kitabında bu alandaki kendinden sonraki kitaplara kılavuzluk etmiştir.

Engelsizkariyer.com, Türkiye’nin ilk kapsayıcı engelli istihdamı sosyal girişimcilik markasıdır.

Engelsizkariyer.com’un öncelikli amacı; iş gücü piyasasında engelli istihdamı ile adayların engel gruplarına göre değişen engelliliğini -yeti kayıplarını- değil, yeteneklerini ve güçlü yanlarını öne çıkarmaktır. Kapsayıcı ve adil eşitlikçi fırsatlar ile engeli olan yeteneklerimizin doğru pozisyonlarda görev almaları, kariyer yapmaları, kariyerlerinde yükselme almaları ve adil ücret ile çalıştıkları firmalara katma değer sağlayan çalışanlar olmalarını sağlamaktır. Görme, işitme, ortopedik, zihinsel (özel gereksinimli), episodik engeli olanlar ve kronik rahatsızlık (süreğen hastalık) gibi tüm engel grubundaki bireylerin iş dünyasında hak temelli eğitim ve yetkinliklerine göre daha nitelikli ve doğru iş fırsatlarına ulaşmalarına, erişmelerine öncülük etmektedir. İş ilanı, eğitim, danışmanlık, mentorluk, bilgi ve haber gibi engelli istihdamı ve kariyer hakkında zengin içerikli bilgi vererek rehberlik eden, iş gücü piyasasında iş, staj, meslek ve kişisel gelişim eğitimlerine katılarak kariyer yapmak isteyen engeli olan adaylar ve engeli olan yeteneklere ulaşmak isteyen işverenlerin online internet ortamında buluştukları Türkiye’nin ilk kapsayıcı engelliler kariyer ve insan kaynakları sitesidir. İş arayan engeli olan adayların engelsizkariyer.com'da oluşturdukları öz geçmişleri (CV) ile istihdam ve kariyerlerini profesyonel olarak yönetme şansı elde ederler.

“İş dünyasında engeli olan bireylere istihdam, kariyerde kapsayıcı ve adil fırsat eşitliği" düşüncesiyle hareket ederek iş arayan engellileri, işverenle en doğru ve en hızlı şekilde bir araya getirmeyi amaç edinmekte, hedeflemektedir. Engeli olan bireylerin eğitim, iş deneyimi, ilgi alanları, yetenekleri, engel oranı, iş yerinde makul uyumlaştırma kapsamında ihtiyaç duydukları kolaylaştırıcı destek teknolojileri gereksinimlerinin detaylıca yer aldığı özel hazırlanmış öz geçmiş formu gibi erişilebilirlik yazılım teknolojisi ile engellilere sunduğu ayrıcalığın dışında firmalara da en doğru engeli olan yeteneklere, en hızlı şekilde ulaşmasını kolaylaştıran kişiselleştirilmiş çözümler sunmaktadır.

Engelli istihdamını insan kaynakları meselesi haline dönüştürerek sektörün gelişiminde rol oynayan politikalar geliştirerek bunların her firma ve sektör dinamiklerine göre kapsayıcılık kültürü olarak benimsenmesi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Engeli olan bireylerin istihdamı ve kariyeri konularında internet, yazılı ve görsel medya organlarında yer almayan benzersiz ilham veren ve rehber niteliği taşıyan birçok bilgi ve içerik ilk kez engelsizkariyer.com’da bir araya gelmektedir.

Engeli olan adaylar kadar işverenlere de erişilebilirlik, kapsayıcılık, eşitlik, çeşitlilik gibi ihtiyaç duydukları her başlıkta danışmanlık desteği, eğitim, iş ilanı, engeli olan adayların öz geçmiş veri tabanına erişim, seçme ve yerleştirme hizmetleri gibi engeli olan adayları çalıştırma avantajlarını öğrenme fırsatı vererek engelli istihdamına teşvik etme ve engellilerin iş dünyasında yaşadıkları ya da yaşayacakları -ön yargı ve ayrımcılık gibi- tüm problemleri ortadan kaldırarak kapsayıcı, hakkaniyetli ve adil eşitlikçi engelli dostu firma ve işveren markaları oluşumuna öncülük ederek yaygınlaşması için uluslararası düzeyde sürdürülebilir çalışmalar yapmaktadır.

Engelsizkariyer.com amacı; mümkün olduğu kadar engeli olan bireyleri istihdama kazandırırken aynı zamanda engeli olan bireylerle çalışanlara da kapsayıcı dili benimseterek engeli olan bireylerle doğru iletişim kurmayı benimsetmektedir. İş dünyasında kapsayıcı işveren aidiyetine ulaşan firmaların sayısını hızla arttırarak daha fazla çalışan bağlılığı ile verimlilik ve sürdürülebilir katma değer sağlamaktır.

Engeli olan adayların iş başvuru hızı ve kalitesinde firmalara etkili kazanımlar sunan engelsizkariyer.com, internet teknolojilerindeki tüm yazılım yeniliklerini de yakından takip ederek bunları siteye en doğru ve hızlı şekilde aktararak ziyaretçilerine ve kullanıcılarına erişilebilir ayrıcalıklar sunmaktadır.

Engelsizkariyer.com, Türkiye’deki tüm illerdeki %40 ve üzeri engel oranına sahip yeteneklere ve engeli olan aday arayan firmalara hizmet vermekte, iş ilanları, meslek ve kişisel gelişim eğitim duyuruları gibi engelli istihdamı ve kariyer konularında zengin içerik sunarak, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde tüm eşitsizliklerin ortadan kalktığı, ayrımcılığın olmadığı, engeli olan bireylerin güvenle baktığı, engeli olan yeteneklere güvenle bakan ve  buna yatırım yapmayı külfet olarak görmeyen işveren sayısının her gün daha da arttığı çağın insan ve kültür odaklı dönüşümünün öncüsü olma misyonunu ve vizyonunu sürdürecektir.

Alt Logolar
Sosyal Medya’da takip edin!
App Store Google Play
Copyright © 2005 - ∞ Engelsizkariyer.com - Her hakkı saklıdır.
EngelsizKariyer.com, sosyal girişimcilik markası olarak EK EĞİTİM İNSAN KAYNAKLARI VE DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.' ye ait bir sitedir.
Engelsizkariyer.com Logo
z